Івано-Франківська районна військова адміністрація
Івано-Франківська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Комісія продовжує роботу над проєктом “Покращення доступності волевиявлення для людей з інвалідністю”

Дата: 20.09.2024 15:00
Кількість переглядів: 63

Флагманський проєкт реалізовується на виконання Стратегії створення безбар’єрного простору в Україні. Ця Стратегія розроблена за ініціативи Першої леді Олени Зеленської.

Флагманський проєкт “Покращення доступності волевиявлення для людей з інвалідністю” Центральна виборча комісія презентувала у 2023 році. Тоді на засіданні Ради безбар’єрності* під головуванням Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля та за участі Першої леді Олени Зеленської проєкт був схвалений і погоджений до реалізації.

Фото без опису

Комісія запропонувала законодавче врегулювання забезпечення виборців з інвалідністю та іншими порушеннями здоров’я розумними пристосуваннями/ допоміжними засобами для самостійного заповнення виборчої документації під час реалізації ними своїх конституційних прав без допомоги третіх осіб.

Реалізація проєкту передбачає, зокрема, виконання таких завдань:

– законодавче врегулювання забезпечення виборців з порушенням здоров’я (у зв’язку з інвалідністю, тимчасовим розладом здоров’я, віком) розумними пристосуваннями /допоміжними засобами на дільницях;

– розвиток безбар’єрних виборчих дільниць для відкриття доступу до голосування для всіх маломобільних груп населення;

– проведення дослідження європейських практик безбар’єрного волевиявлення;

– прийняття необхідних нормативно-правових актів;

– наповнення бази ЦВК даними виборців, які потребують розумного пристосування;

– придбання розумних пристосувань та передання їх уповноваженим органам на зберігання до початку виборчого процесу;

– навчання фахівців на виборчих дільницях та поширення інформації;

– забезпечення виборців розумним пристосування на виборчій дільниці.

Що ЦВК вже зробила у 2024 році?

У процесі реалізації флагманського проєкту “Покращення доступності волевиявлення для людей з інвалідністю”:

  • 5 квітня створена робоча група з напрацювання пропозицій щодо забезпечення безбар’єрності на виборах, за участі якої провели три засідання та визначили ключові ініціативи щодо змін до законодавства. Розглядається можливість ширшого використання розумних пристосувань не тільки під час голосування на виборах, а й під час отримання інших послуг в органах місцевого самоврядування, наприклад, ЦНАПах, у міжвиборчий період. Наразі юристами розглядається можливість втілення такого підходу та необхідних змін у чинне законодавство.

До складу робочої групи увійшли представники ЦВК, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства соціальної політики України, Міністерства цифрової трансформації України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України та радниця – уповноважена Президента України з безбар’єрності Тетяна Ломакіна.

  • Провели засідання підгрупи з представниками Міністерства охорони здоров’я України та Міністерства соціальної політики України, на якому визначили орієнтовний перелік розумних пристосувань, що можуть використовуватись для таких цілей. З огляду на специфіку ці пристосування розподілили за двома критеріями: засоби, якими забезпечуються всі виборчі комісії, та засоби індивідуального типу, які забезпечуватимуться за заявним принципом.
  • За підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) провели два дослідження: “Інклюзивні практики та використання розумного пристосування у виборчих процесах: міжнародний досвід”, “Використання розумного пристосування для забезпечення доступних виборів в Україні”.
  • До проєкту також залучили представників Асоціації ерготерапевтів. (Ерготерапія – це комплекс реабілітаційних заходів, спрямований на відновлення та адаптацію до повсякденного життя людини, що має обмежені фізичні можливості).

Чому це важливо зараз?

“Центральна виборча комісія активно працює над створенням безбар’єрних умов для реалізації виборчих та референдумних прав громадян, що вже відобразилось в положеннях Виборчого кодексу, постановах Комісії та інформаційних ресурсах Комісії.  Неспровокована військова агресія рф збільшила  кількість наших громадян, які отримали інвалідність чи порушення функціонування здоров’я. Це стосується як постраждалих цивільних українців, так і військових, що боронять нашу незалежність. Усі вони потребуватимуть повноцінної адаптації до нормального життя, зокрема, й можливості проголосувати без бар’єрів під час післявоєнних виборів. Це один з багатьох викликів, які стоять перед нами і до яких потрібно готуватися вже зараз. Адже, як ми неодноразово наголошуємо, повоєнні вибори стануть найскладнішими в історії України. Водночаc від того, як вони будуть проведені, залежить майбутнє України. Тож готуватись до них потрібно ретельно та завчасно. Це й намагається робити Центральна виборча комісія в усіх напрямах”, – наголошує член Комісії Сергій Постівий.

*Рада безбар’єрності — це тимчасовий консультативно-дорадчий орган, діяльність якого полягає в створенні комфортного, безперешкодного середовища для всіх груп населення та забезпечення рівних прав і можливостей кожній людині. Створена у квітні 2021 року за ініціативи першої леді Олени Зеленської. У 2023 році Кабінет Міністрів України включив до Ради безбар’єрності Голову ЦВК Олега Діденка.

Пресслужба
Секретаріату Комісії

Фото без опису

Джерело: Центральна виборча комісія


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь