Івано-Франківська районна військова адміністрація
Івано-Франківська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

21 червня - День літнього сонцестояння. Наукове пояснення та народні традиції

Дата: 21.06.2023 09:16
Кількість переглядів: 1419

Фото без опису21 червня в північній півкулі планети Земля відбувається літнє сонцестояння – астрономічне явище, пов'язане із коливанням земної осі та зміною тривалості дня та ночі. Цікаво дізнатися, що кажуть про літнє сонцестояння науковці та з якими народними традиціями пов'язаний цей день.

Що кажуть науковці

День літнього сонцестояння в 2023 році припадає на 21 червня. Для астрономії це явище означається як проходження сонця через найвищу точку екліптики, найбільш віддалену від екватора небесної сфери. Цього дня у північній півкулі розпочинається астрономічне літо, а у південній півкулі – астрономічна зима.

З практичної точки зору літнє сонцестояння означає найдовший день та найкоротшу ніч в році. Після цього дня ніч поступово стане довшати, а день коротшати, аж поки наприкінці вересня не пройде рівнодення, і ніч за своєю тривалістю почне переважати над днем.

Як відзначають сонцестояння в світі

День літнього сонцестояння святкують полярники всіх національних експедицій в Антарктиді починаючи з 1957 року, відколи наукова громадськість почала планомірно вивчати південний континент. Традиційно в цей день полярники вирубують в льодах ополонки, в яких купаються найсміливіші учасники експедицій.

Учасники експедиції зі станції «Академік Вернадський» та дослідники Антарктиди з усього світу святкують сьогодні «Середину зими» – Мідвінтер. Обов'язковим елементом святкування для українських (і не лише)  полярників стало «хрещення» у крижаній воді, після якого кожен новачок отримує відповідне посвідчення і право називатися справжнім полярником.

Крім того, сонцестояння є важливим днем для друїдів, хіпі та членів язичницьких культів в усьому світі. Одне з наймасовіших відзначень дня сонцестояння у "дохристиянському" дусі традиційно щороку відбувається поблизу британського Стоунхенджа.

З 2019 року День Сонцестояння увійшов до офіційного святкового календаря ООН.

Народні традиції

День літнього сонцестояння в українських традиціях пов'язаний із посівним циклом та дохристиянськими віруваннями. У цей день фактично відбувалася пауза у сільськогосподарських роботах, що дозволяло присвятити час збиранню цілющих трав та купанню. Традиційні вірування пов'язують день сонцестояння із водою та вогнем, тому, крім купань, які начебто очищують душу, також було заведено палити багаття, плести вінки та водити хороводи.

Крім того, люди намагалися встати досвіта, аби вмитися нічною росою, яка начебто допомагала зберегти молодість, та зустріти схід сонця і зарядитися його літньою силою.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь