НМТ-2023 vs НМТ-2022: що змінилося?

Дата: 24.01.2023 10:20

“Нова українська школа” порівняла основні параметри вступної кампанії 2022 і 2023 року, – перелік дисциплін, форму й структуру тестових завдань, порогові бали й коефіцієнти – щоб з’ясувати, у який спосіб цьогоріч змінили модель вступу до вищих закладів освіти в умовах повномасштабної війни.

Основними нововведеннями стали

• зміна переліку обов’язкових дисциплін (за словами міністра освіти і науки Сергія Шкарлета, історію України було вилучено з обов’язкових предметів в результаті громадського обговорення з огляду на безпекову ситуацію),
  • уведення можливості обрати третій предмет для складання,
  • надання змоги вступникам із тимчасово окупованих територій складати НМТ у дистанційному форматі.

Параметри вступу

Обов’язкові предмети

3 (українська мова, математика, історія України)

2 (українська мова, математика)

Предмети за вибором

0

5 (історія України, іноземні мови, фізика, хімія, біологія)

Час виконання тесту

120 хв

180 хв

Кількість завдань у тесті

60 (20 за кожним предметом)

Залежить від предмета за вибором (72, 82 або 84):

• українська мова (30),
  • математика (22),
  • історія України (30),
  • іноземна мова (32),
  • біологія (30),
  • хімія (30),
  • фізика (20).
Максимальна кількість тестових балів
  • українська мова – 35,
  • математика – 30,
  • історія України – 35.
  • українська мова – 45,
  • математика – 32,
  • історія України – 54,
  • іноземна мова – 32,
  • біологія – 46,
  • хімія – 40,
  • фізика – 32.
Пороговий бал для вступу на бюджет
  • 125 балів на більшість спеціальностей;
  • 130 балів на спеціальність “Фармація, промислова фармація”;
  • 140 балів на спеціальності “Право”, “Публічне управління і адміністрування”, “Міжнародні відносини”.
  • 150 балів на спеціальності “Стоматологія”, “Медицина”, “Педіатрія”.
  • 130 балів на більшість спеціальностей;
  • 140 балів на спеціальність “Фармація, промислова фармація”, “Право”, “Публічне управління і адміністрування”, “Міжнародні відносини”.
  • 150 балів на спеціальності “Стоматологія”, “Медицина”, “Педіатрія”.
Пороговий бал (достатньо, щоб подавати документи на контракт)

1 правильна відповідь з кожного предмета

10% правильних відповідей з кожного предмета

Максимальна кількість заяв, які може подати вступник

30

20

Максимальна кількість заяв, які вступник може подати на бюджет

5

Середній бал атестата під час вступу

Не враховують

Застосування вагових коефіцієнтів до дисциплін (залежно від обраної спеціальності)

Так

Застосування сільського коефіцієнту

Не застосовуватимуть

Галузевий коефіцієнт

1,02 – застосовується до заяв на спеціальності з особливою підтримкою держави

Буде застосований

Регіональний коефіцієнт

Миколаївська, Сумська, Харківська, Чернігівська області – 1,07; Дніпропетровська, Запорізька, Одеська, Полтавська – 1,04; у решті регіонів – 1.

Так (визначать пізніше відповідно до безпекової ситуації)

Дистанційний вступ для абітурієнтів з ТОТ

На особливих умовах зарахування

За дистанційною моделлю за вибором вступника

Вступ для абітурієнтів за кордоном у ТЕЦ

Так

Щодо типів завдань, то 2022 року

• з української мови та історії України в НМТ було по 15 тестів з однією правильною відповіддю і 5 – на встановлення відповідності;
  • з математики – 14 тестів з однією правильною відповіддю, 4 на встановлення відповідності і 2 – з короткою неструктурованою відповіддю.

Натомість у 2023 році структура тестів зазнала змін:

• з української мови: 10 завдань з однією правильною відповіддю з чотирьох, 15 – з однією правильною відповіддю з п’яти, 5 – на встановлення відповідності;
  • з історії України: 20 завдань – з вибором однієї правильної відповіді, 4 – на встановлення відповідності, 3 – на встановлення послідовності (новий формат), 3 – з вибором трьох правильних відповідей із семи запропонованих варіантів (новий формат);
  • з математики: 15 тестів з однією правильною відповіддю (+1), 3 на встановлення відповідності (-1) і 4 – з короткою відповіддю (+2 завдання порівняно з 2022 роком).

При цьому тематика завдань з історії України значно розширена: цього року вони охоплюватимуть другу половину XVI – початок XXI ст., тоді як у 2022 завдання стосувалися історичного періоду 1914 р. – початку ХХІ ст.

Схожою до структури тесту з математики буде структура завдань із фізики та хімії:

Предмет Завдання з вибором однієї правильної відповіді з чотирьох варіантів

Завдання на встановлення відповідності (3 з 5 або 4 з 5)

Завдання з короткою відповіддю

22

2

6

12

2

6

З огляду на специфіку предметів завдання з біології та іноземної мови мають свої особливості:

• у тестах із біології передбачено 24 завдання з вибором однієї правильної відповіді з чотирьох, 4 завдання на встановлення відповідності (4 з 5) і 2 завдання із вибором трьох відповідей із трьох груп запропонованих варіантів;
  • у завданнях з іноземної мови 5 тестів із вибором однієї правильної відповіді, 11 – на встановлення відповідності, 16 – на заповнення пропусків у тексті.

Народна депутатка України Інна Совсун з приводу цьогорічної моделі вступу зауважила: “Картина зі вступом адекватніша, ніж торік. Шкода тільки, що доводиться боротися за повернення здобутків попередніх років, а не впроваджувати нові реформи, адже роботи попереду дуже багато”.

Совсун висловила сподівання, зокрема, що Міносвіти та УЦОЯО забезпечать фізичну безпеку під час складання іспитів і гарантію доброчесності, коли списати під час складання іспиту з усіма чи онлайн — неможливо, адже “якщо ми прагнемо мати сильну європейську освіту, доброчесність має бути в пріоритет”.

Читайте також: “Один предмет на вибір, 180 хвилин, тестування в один день: головне про НМТ-2023”.

Слава Україні!

Героям слава!