Дії населення при виникненні біологічної небезпеки

Дата: 31.08.2022 11:35

При надзвичайних ситуаціях можливе зростання захворюваності  населення на інфекційні хвороби. У разі ведення бойових дій поширення збудників може статися внаслідок використання супротивником біологічної зброї, а також здійснення біотерористичних актів.

Важливо знати ознаки застосування супротивником біологічної зброї, вміти правильно діяти для зменшення негативних наслідків у таких ситуаціях.

ЦЕ ПОТРІБНО ЗНАТИ

Ознаки застосування супротивником біологічної зброї :

• поява в повітрі хмари за напрямком руху літаків, БПЛА, інших літальних апаратів / пристроїв  супротивника;

• слабкі, не властиві звичайним боєприпасам, звуки розриву бомб, ракет, снарядів тощо;

• наявність на ґрунті невеликих кратероподібних ямок,  як наслідок розриву дрібних авіаційних бомб;

• наявність на ґрунті та поверхнях будь-яких об'єктів крапель рідини, в тому числі - маслянистого характеру;

• наявність на ґрунті і поверхнях об'єктів нальоту порошкоподібних речовин;

• наявність на рослинному приґрунтовому покриві  крапель роси, що  зникає протягом дня;

• наявність на поверхнях водойм плям маслянистого характеру;

• наявність уламків боєприпасів, що використовувались для транспортування біологічних агентів;

• наявність залишків контейнерів;

• поява великої кількості комах і гризунів;

• загибель тварин і гризунів;

• одномоментний спалах інфекційних захворювань серед населення.

ЦЕ ПОТРІБНО ПАМ'ЯТАТИ

В осередку біологічного зараження необхідно виконувати наступні дії:

• Уникати паніки. Слухати повідомлення органів влади з питань надзвичайних ситуацій.

• За жодних умов не торкатись до  об’єктів  можливого біологічного зараження, якими можуть бути будь-які предмети довкола вас.

• Захистити себе від нападу комах додатковим одягом, целофаном, іншими підручними засобами.

• Негайно сховатись в укриття (максимально герметично ізольоване приміщення) або зменшити можливість проникнення повітря у приміщення, де ви знаходитесь: щільно закрити вікна,  двері, фрамуги, вентиляційні отвори, для герметизації скористайтесь липкими стрічками, тканиною, змоченою водою, чи папером.

• Уточніть місце початку евакуації, попередьте про небезпеку сусідів, допоможіть дітям, інвалідам та людям похилого віку.

• Швидко зберіть необхідні документи, цінності, ліки, продукти, запас питної води, найпростіші засоби санітарного оброблення та інші необхідні речі у герметичну валізу та підготуйтеся до евакуації.

• Надягніть засоби індивідуального захисту органів дихання (ватно-марлеві пов’язки, респіратори, медичні маски, протигази). За наявності, одягніть захисні окуляри.

• Використайте найпростіші засоби захисту шкіри (одежу, гумові рукавиці), взуття (бажано гумове).

• Візьміть підготовлені речі, вимкніть джерела електро-, водо- і газопостачання, залиште приміщення (квартиру, будинок).

• По можливості негайно покиньте зону біологічного забруднення. Виходьте із зони у зазначеному для евакуації напрямі, перпендикулярно до напрямку вітру та обходьте тунелі, яри, - в низинах може бути висока концентрація збудників.

???????

Після виходу із зони біологічного забруднення:

•   Проведіть знезараження засобів індивідуального захисту, одягу, взуття та санітарне оброблення шкіри на спеціально обладнаному пункті або ж самостійно (зняти верхній одяг, ставши спиною проти вітру, не витрясати його, одяг згортати зовнішньою поверхнею до середини, по можливості помістити у мішок, обробити відкриті ділянки шкіри, ніс та рот тканиною, змоченою водою з милом/антисептиком.

•   Дізнайтеся у місцевих органах державної влади та місцевого самоврядування адреси організацій, що відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.

•   У разі підозри на ураження збудниками уникайте будь-яких фізичних навантажень, пийте велику кількість рідини ( чай, молоко, сік, вода) та зверніться до медичного закладу.

У разі тривалого перебування на відкритій місцевості, забрудненій біологічними агентами:

• При перебуванні за межами укриття обов’язково використовуйте      індивідуальні засоби захисту органів дихання - протигаз, респіратор, медичну маску, ватно-марлеву пов’язку, хустинку або будь-яку іншу тканину. Для захисту шкіри - спеціальний захисний одяг , плащ з капюшоном, накидку, комбінезон, гумове взуття і рукавиці.

• Використовуйте для харчування лише продукти, що зберігалися у зачинених приміщеннях, консервацію, і не зазнали біологічного забруднення.

• Не вживайте овочі, які росли на забрудненому ґрунті.

• Не пийте молоко від корів, які випасали на забруднених пасовиськах.

• Пийте лише кип’ячену воду із відкритих джерел та із мереж водопостачання, колодязі закрийте захисними щитами і поліетиленовою плівкою.

• У приміщеннях щодня робіть вологе прибирання, бажано з використанням миючих засобів/дезінфектантів.

• Приймайте медичні препарати, які будуть Вам рекомендовані фахівцями рятувальної та медичної служб.

Начальник Івано-Франківського

районного відділу ДУ “Івано-