ОБЕРЕЖНО - КЛІЩІ!!!
В Україні постійно реєструються захворювання на хворобу Лайма (кліщовий бореліоз). Не оминула ця проблема і територію Івано-Франківської області. Так, у 2021 році по м. Івано-Франківську зареєстровано 6 випадків, по Тлумацькій ОТГ – 4, а в серпні 2022 року по м. Івано-Франківську – 35 випадків, по Тлумацькій ОТГ – 14 випадків.
Причиною росту захворювання є укуси кліщів. Річ у тому, що більшість хвороб, якими заражає кліщ починається грипоподібно (лихоманка, слабкість, нездужання). При кліщовому енцефаліті різко підвищується температура ( до 40º ), з’являються сильний біль голови, нудота, блювота, порушення сну, оніміння м’язів шиї. Лише при хворобі Лайма є специфічний симптом – у 70% випадків на місці укусу утворюється так звана мігрувальна еритема ( червона пляма, яка згодом збільшується в діаметрі).
Вірус зберігається в організмі іксодового кліща, який нападає прямо з землі, кущів та високої трави. Заразитися можна не лише під час кровосмоктання кліща, але також, якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу.
Фахівці Івано-Франківського районного відділу Державної установи «Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров?я України» рекомендують як вберегтися від укусів кліщів та попередити хвороби, що передаються через їхні укуси:
-
Під час перебування на природі одягатися у світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла, щоб було легше помітити кліщів. Голову слід покрити головним убором.
-
Під час прогулянки рекомендовано оглядати себе та оточуючих через кожні 2 години, та обов?язково вдома. Особливо ретельно потрібно оглядати ділянки тіла, покриті волосяним покровом.
-
Місце для привалів та нічного сну на природі звільнити від сухої трави, гілок, хмизу.
-
Вдома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не варто залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому.
-
Якщо разом на природу брали домашнього улюбленця, – його теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як пустити до помешкання.
Кліщі присмоктуються до людини не лише під час перебування на природі. Вони можуть вражати й через деякий час, після відвідування зеленої зони, якщо залишились на одязі. Ці комахи можуть потрапити до житла і з букетами квітів, з собаками, іншими тваринами.
Якщо до тіла людини присмоктався кліщ, слід зняти його, як можна швидше. У кожному регіоні цілодобово працюють травмпункти, де кліща видалять, оброблять місце укусу, нададуть рекомендації щодо подальшого спостереження.
Якщо звернутись до лікаря немає можливості, видалення кліща проводять самостійно: розхитуючи кліща з боку в бік пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини і слід повільно його видалити разом із хоботком. Після видалення кліща місце присмоктування змастити розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо видно, що хоботок залишився в ранці, його видаляють стерильною голкою. Після видалення, слід ретельно вимити руки з милом.
Особам, яких укусив кліщ, рекомендовано слідкувати за самопочуттям та щоденно вимірювати температуру тіла протягом двох тижнів. У разі будь-яких ознак захворювання: підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі в місці укусу, звертатися до лікаря-інфекціоніста.
Лікар-епідеміолог
Івано-Франківського
районного відділу
ДУ «ІФ ОЦ КПХ МОЗ» Онуфрейчук Л.В.