У МОЗ нагадали про 6 безоплатних досліджень для раннього виявлення онкології, які є частиною Програми медичних гарантій

Дата: 09.06.2022 11:37

В Україні щороку близько 140 тисяч українців дізнаються про онкодіагноз. Тому рання діагностика онкозахворювань залишається пріоритетним напрямком Програми медичних гарантій (ПМГ).

Про це повідомили в міністерстві охрони здоров'я України.

«Два роки пандемії коронавірусної хвороби та вже 104 дні стримування повномасштабного вторгнення росії в Україну суттєво зменшили кількість звернень українців до лікарів з профілактичною метою. Як наслідок цього ми матимемо зростання онкологічних хвороб, виявлених на більш пізніх стадіях, що значною мірою буде впливати на ефективність та тривалість лікування. Також необхідно враховувати і вплив війни на стан психічного здоров’я, внаслідок якого окремі хвороби можуть виявлятись на 10-15 років раніше ніж в середньому в популяції. З огляду на це ми рекомендуємо всім, хто перебуває в безпечних регіонах, за найпершої можливості потурбуватись про своє здоров’я та здійснити профілактичне відвідування лікаря», — пояснює необхідність проведення профілактичних візитів до сімейного лікаря міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

У ПМГ входить шість досліджень, які дозволяють виявити онкологію на ранніх стадіях:

• мамографія — обстеження молочних залоз;
  • гістероскопія — обстеження матки;
  • езофагогастродуоденоскопія (гастроскопія) — обстеження стравоходу і шлунка;
  • колоноскопія — обстеження товстого кишківника;
  • цистоскопія — обстеження сечового міхура;
  • бронхоскопія — обстеження трахеї та бронхів.

Під час проведення обстежень пацієнтам безоплатно гарантується:

• консультація лікаря,
  • безпосередньо дослідження,
  • аналіз і опис результатів,
  • місцева або загальна анестезія під час проведення гістероскопії, бронхоскопії, езофагогастродуоденоскопії, колоноскопії та цистоскопії тощо.

Більш детальний перелік послуг для кожного дослідження опублікований на сайті НСЗУ (пункти 17-22, файл «Специфікація»).

Безоплатно дослідження можна пройти за направленням лікаря, з яким укладена декларація, або за направленням лікуючого лікаря.

Для проведення діагностичних досліджень встановлено вікові обмеження:

• мамографію та колоноскопію призначають після 40 років,
  • гістероскопію, гастроскопію, цистоскопію, бронхоскопію – після 50 років.

Пацієнти такого віку з направленням від лікаря можуть пройти дослідження безоплатно в медичних закладах, які мають договори з НСЗУ за відповідними напрямами.

Проте, пацієнтам молодшого віку лікар також може виписати направлення на такі дослідження, якщо підозрює новоутворення.

У такому разі ці дослідження також будуть оплачені Національною службою здоров’я України.

Потрібний заклад для проведення необхідного дослідження допоможе знайти оператор контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.