Холера в умовах війни

Дата: 31.05.2022 13:59

Фото без описуХОЛЕРА

У зв’язку з  повномасштабною війною на території  України в умовах зруйнованої інфраструктури і відсутності доступу до чистої питної води та настанням сезонного зростання температури навколишнього середовища зростає ризик поширення особливо небезпечних хвороб, в тому числі і холери. Працівниками Івано-Франківського районного відділу  з метою забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення, керуючись наказом МОЗ від 30 травня 1997 року №167 «Про удосконалення протихолерних заходів в Україні», посилено епідеміологічний нагляд за ОНІ.

Холера — це гостра діарейна інфекція, що виникає при вживанні харчових продуктів або води, заражених бактерією Vibrio cholerae. Холера передається фекально-оральним шляхом від людини до людини, частіше при вживанні забрудненої води, овочів, фруктів, при купанні, а також через їжу і при побутових контактах. Без належного лікування може призвести до смерті.

Хвороба, зазвичай, починається гостро і призводить до різкого зневоднення організму. Джерелом збудника інфекції є людина – хворий або носій вібріонів.

Холерний вібріон може зберігати життєздатність у воді протягом тривалого часу, у харчових продуктах при кімнатній температурі протягом 2-5 днів, на поверхні плодів і овочів в умовах сонячного освітлення впродовж 8 годин, при низьких температурах та у морській воді — 2 тижнів і більше, у кишечнику окремих річкових та морських тварин — декількох місяців. Під час кип’ятіння холерний вібріон гине протягом хвилини, є малостійким до висушування, до прямого сонячного опромінення, є надзвичайно чутливим до дії звичайних дезінфектантів.

Характерні симптоми холери:

• Діарея та часті походи в туалет від 10 разів на добу, що призводить до зневоднення та згущення крові.

• Судоми м'язів, які з'являються через втрату мікроелементів після зневоднення.

• Різка зміна рис обличчя: западання очей, посиніння губ і вушних раковин.

• Холодна шкіра при нормальній або навіть заниженій температурі тіла.

• Погіршення стану шкіри, що супроводжується втратою пружності, вона легко збирається в складки та довго розправляється, а руки та ноги стають зморшкуваті.

• Задишка та різка слабкість.

При ранній діагностиці і правильному лікуванні холера виліковна. При перших симптомах слід негайно звернутися до лікаря!

Профілактика холери

Щоб уникнути захворювання, дотримуйтесь простих правил:

• Не купуйте продукти харчування, зокрема – рибу, у місцях стихійної торгівлі;

• Не купайтеся і не ловіть рибу у забруднених водоймах;

• Дотримуйтеся особистої гігієни, ретельно мийте руки перед тим, як брати чи готувати їжу, після відвідування туалету;

• Використовуйте чисту воду;

• Мийте овочі і фрукти перед вживанням;

• Ретельно готуйте їжу, проварюйте чи просмажуйте продукти харчування перед вживанням.

• Кип’ятіння вбиває холерні вібріони вже через 1 хвилину.

• При своєчасно розпочатому лікуванні нетяжка форма холери закінчується повним одужанням. За відсутності ефективної терапії протягом 2-3 днів, в хворого може розвинутись кома, можливі летальні наслідки.

Лікар-епідеміолог відділення епідеміологічного нагляду

(спостереження )та профілактики інфекційних захворювань

Івано-Франківського районного відділу ДУ «ІФ ОЦКПХ МОЗ»

Л.В.Онуфрейчук