Поради щодо кібербезпеки для громадян

Дата: 21.03.2022 09:48

Війна росії проти України триває, зокрема й на інформаційному фронті. російська кіберагресія вже щонайменше два місяці завдає шкоди державним сайтам України через атаки різних видів. Їм ефективно протидіють, однак існує ризик, що об'єктами атак можуть стати й звичайні громадяни.

Як захистити себе просто зараз:

• Замініть паролі у соцмережах, банківських акаунтах та на всіх сайтах, де може бути ваша персональна інформація. Радять використовувати складні паролі з літерами та символами. Це мають бути складні набори — щонайменше з 10 знаків.
  • Налаштуйте двоетапну перевірку під час входу у ваш акаунт в соцмережі. Це убезпечить вас від спроби злому облікового запису: в разі входу з незнайомого пристрою ви отримаєте SMS-повідомлення, у якому вас попросять підтвердити вхід в акаунт.
  • Встановіть антивірус та системно перевіряйте ваш пристрій на наявність загроз, що можуть зашкодити вашим даним.
  • Зробіть резервні копії важливих документів на окремих пристроях або захищених хмарних сховищах. Злочинці часто шифрують дані на зламаних пристроях без змоги відновлення.
  • Використовуйте легальне програмне забезпечення. Російські віруси нині часто поширюються через «піратське» програмне забезпечення.
  • Оновіть застосунки у своєму смартфоні та програмне забезпечення на комп'ютері. Це потрібно, адже розробники постійно працюють над покращенням своїх безпекових протоколів.
  • Не вірте фейкам! Особливо їх зараз багато у соцмережах, однак їхня мета — посіяти паніку та дестабілізувати ситуацію в нашій країні.

Поради щодо захисту смартфона

• Фото без описуЕксперт радить повністю оновити телефон. Якщо ваш смартфон вже не оновлюється, то має сенс замінити його на менш “наворочений”, але той, який досі отримує свіжі оновлення;
  • На телефон не треба завантажувати зайві програми. Лише найнеобхідніші месенджери. А для експериментів краще використовувати окремий телефон.
  • З телефону потрібно прибрати біометрію, залишити паролі з обмеженою кількістю спроб введення.
  • На всіх облікові записах варто встановити двофакторну автентифікацію. А зашифрований бекап (резервне копіювання – Ред.) даних зберігати в “хмарі”.

Дотримуйся простих порад та не давай ворогові жодної можливості використати свій акаунт!

Використовувати у роботі компанії програмне забезпечення та цифрові продукти, які виготовляють компанії російської федерації — означає свідомо підтримувати агресора та наражатись на відповідні ризики.

Серед наявних ризиків виділяють зокрема такі:

- співпраця та сплата за послуги країні-агресору;
- ризик втратити дані або опинитися в ситуації, коли ці дані потрапили до країни-агресора;
- можливі кібератаки з використанням цього програмного забезпечення;
- відмова програмного забезпечення і зупинка бізнесу.

За цим посиланням наведено перелік найпоширеніших російських програм та їх закордонні аналоги. Цей перелік буде оновлюватись, але вже зараз він включає усі популярні рішення з Росії, які використовує український бізнес.