Тих, хто не може самостійно знайти вихід зі складних життєвих обставин, безкоштовно консультують соціальні фахівці
Одинока людина старіє, стає немічною, і в неї виникають тривоги: хто за нею догляне. Юнак через травму втратив здатність самостійно пересуватись і занурився у депресію. Чоловік, відбувши термін покарання, виходить на свободу: житла немає, на роботу не беруть. У сім’ї негаразди… Це означає, що для соціального консультанта є робота.
У залежності від складності ситуації та завдань, які потрібно вирішити, соціальна послуга консультування може бути: сімейне, дистанційне, консультування за принципом „рівний - рівному”, інформаційно-мотиваційне, консультування, орієнтоване на виконання завдання, соціально-психологічне, короткотермінове, кризове, разове, середньотривале, тривале.
Консультування - це комплекс заходів, спрямованих на вихід із життєвих труднощів, адаптації людини (сім’ї, соціальної групи) до нових умов, пристосування до обмежень у життєдіяльності, підтримку соціальної незалежності, що передбачають допомогу в аналізі життєвої ситуації, визначенні основних проблем. Крім того, фахівець чи група фахівців, до якої входять психологи, реабілітологи, юристи, медики, працюватимуть над тим, щоб знайти шляхи розв’язання проблем, надаватимуть психологічну допомогу; корегуватимуть психологічний стан та поведінку людини в повсякденному житті; навчатимуть / формуватимуть / розвиватимуть соціальні навички, уміння, соціальні компетенції; допомагатимуть у зміцненні/відновленні родинних і суспільно корисних зв’язків, сприятимуть в отриманні правової допомоги та соціальних послуг відповідно до виявлених потреб, у професійній орієнтації та працевлаштуванні, в оволодінні соціальними навичками тощо.
Консультування можуть відбуватися індивідуально чи колективно; дистанційно по телефону чи з допомогою інших засобів зв’язку (за потреби - анонімно); у стаціонарних умовах, на вулиці тощо.
Соціальна послуга надається за рахунок коштів місцевих бюджетів.